Jdi na obsah Jdi na menu
 


Amerika závidí a to je dobře :)

 

Neuvěřitelné, jaké zajímavosti dokáže ČT na téma "ekonomicky silná Čína" vyprodukovat. Už několik let funguje jako tzv. "polo-bulvár" a coby hlásná trouba Baracka Obamy a Amerických médií zajisté nehodlá svou image příliš měnit.
Zpráva ČT "CNN: Kdo si troufne na nejvyšší stavbu světa, sklidí ekonomickou bouři" si těžko zaslouží vážný přístup, protože je ve stylu Nova, Prima nebo Blesk. Možná ale stojí za zmínku právě proto, že obsahuje tak zvláštně skrytý humor.

www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/238300-cnn-kdo-si-troufne-na-nejvyssi-stavbu-sveta-sklidi-ekonomickou-bouri/


Odjakživa je výstavba moderní architektury známkou ekonomické síly, nebo jsme si v 90. letech při pohledu na Americké mrakodrapy mysleli opak? Ne a média to po nás ani nechtěla, ba právě naopak. Dnes ovšem Amerika ztrácí svou dominanci ve světě a neplatí to pouze v případě moderní architektury. Proto je třeba diváky přesvědčit o tom, že úspěch ČLR je vlastně neúspěch, ale proč tak nápadně?
Jen namátkou z tohoto článku - existuje spojovací prvek mezi mrakodrapy a ekonomickými kolapsy. Neexistuje, kdyby tomu tak bylo, nepokoušely by se všechny největší ekonomiky světa stavět čím dál vyšší budovy, v čím dál vyšší hustotě. Oproti tomu existuje jistý spojovací prvek mezi světovými krizemi v 30. a 00. letech - USA. Čína začala zpomalovat od roku 2008 a to jen díky jejím vazbám na ekonomiku EU. Momentálně se Čína snaží od zahraničních ekonomik odpoutat a podpořit domácí poptávku, což je běh na dlouhou trať. Výstavba, ne jen výškových budov, je naopak hnací silou její ekonomiky. Určité zpomalení se ale předpokládá, právě díky běhu na dlouhou trať.
A jaká je situace kolem SKY CITY? S jistotou se neví nic, ale je pravděpodobné, že 838 metrová budova tam v roce 2014 stát bude. Stavba stále nedostala povolení od vlády a vše může dopadnout fiaskem. Krom SKY CITY má ovšem v Číně vyrůst ještě spousta stejně zajímavých staveb, které nebudou představovat pouze monumenty, ale i dizajnové skvosty. Mezi nejznámější patří Shanghai Tower 632m, která bude dokončena už v prosinci 2014, pro veřejnost se otevře v lednu 2015. Spolu s Jinmao building a Shanghai IFC bude tvořit unikátní trojici dizajnově odlišných architektur. Podobných projektů jako je Shanghai Tower vyroste do čtyř let šest. Vysoké plány mají ale i USA. Kdyby dvojčata v NY nespadla díky teroristickým útokům, Amerika by řešila dilema, co s dvěma megastavbami, které svým dizajnem nedokáží konkurovat jakýmkoli mrakodrapům současnosti? NY coby světová metropole by je tedy nejspíš musela zbourat sama, jinak by New York svou moderní architekturou nemohl konkurovat Moskvě, natož pak Šanghaji nebo jiným světovým velkoměstům.
Už aby ČT také občas vytiskla nějakou tu zprávu z Čínských médií (lol) a nepřebírala pouze ty z Amerických :) Diváci/čtenáři si určitě zaslouží také trochu té reality, namísto standardního vyplachováním hlav za pomoci hvězdiček a pruhů. Každopádně je z podobných zpráv CNN cítit, že Amerika závidí a to je dobře :)  

 

 

Image and video hosting by TinyPic